Επιτέλους ξεκίνησε την Παρασκευή, το Πρωτάθλημα της Α1

Το Πρωτάθλημα αρχίζει, η εξέδρα πλημμυρίζει. Επιτέλους ξεκίνησε την Παρασκευή, το Πρωτάθλημα της Α1 των ανδρών. Με την αύρα της κατάκτησης του χάλκινου μεταλλίου στο Μόντρεαλ από την Εθνική ομάδα, αλλά και των νέων κανονισμών που όλοι ευελπιστούν ότι θα αυξήσουν το θέαμα, ο Πανιώνιος νίκησε το νεοφώτιστο ΝΟΒΑ με 14-8 στη Νέα Σμύρνη στο εναρκτήριο ματς.

Το athlitikanea.gr σας προσφέρει αναλυτικά τους 12 μονομάχους, εξηγεί το σύστημα διεξαγωγής του Πρωταθλήματος και αναλύει τις αλλαγές των κανονισμών που θα ισχύουν για πρώτη φορά φέτος.

Σε ρόλο σχολιαστή ο επτά φορές Πρωταθλητής Ελλάδας, Κυριάκος Γιαννόπουλος, που με την τεράστια εμπειρία του, αναλύει, κριτικάρει και προβλέπει, ποιες ομάδες θα πρωταγωνιστήσουν.

Λάβετε θέσεις και... φύγαμε!

Το εναρκτήριο ματς

Με νίκη του Πανιωνίου άνοιξε σήμερα η αυλαία του νέου πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, οι "κυανέρυθροι" επικράτησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα του νεοφώτιστου ΝΟΒΑ με 14-8. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Σέρβο Νέναντ Πέτροβιτς (τραυματίας), ενώ οι Αργοναύτες χωρίς τον Μπουλουγουρά (ίωση).

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 2-2, 4-3, 3-1.

Τα γκολ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αφορυδάκης 5, Αναστασιάδης 4, Σάντα 2, Καλακώνας 1, Μοίραλης 1, Λούδης 1.

ΝΟΒΑ: Παπαγιαννάκης 4, Αντίοχος 1, Σμούκιτς 1, Κουρτίδης 1, Τσούμας 1.

Σύστημα διεξαγωγής

Δεν διαφέρει από το περυσινό το σύστημα διεξαγωγής του Πρωταθλήματος. Η κανονική διάρκεια που αποτελείται από 22 αγωνιστικές, θα ολοκληρωθεί στις 16 Απριλίου. Στα play off προκρίνονται οι 6 πρώτες ομάδες της κατάταξης. Οι δύο πρώτες περνούν απευθείας στους ημιτελικούς.

Στην πρώτη φάση η 3η της κανονικής διάρκειας αντιμετωπίζει την 6η και η 4η την 5η (26-30 Απριλίου). Οι νικητές των ζευγαριών αναμετρώνται με τους δύο πρώτους και οι νικητές, προκρίνονται στον τελικό, από τον οποίο αναδεικνύεται ο Πρωταθλητής. Οι ηττημένοι διεκδικούν την τρίτη θέση στον μικρό τελικό.

Οι δύο πρώτοι βγαίνουν στην Ευρωλίγκα. Στο LEN TROPHY αγωνίζεται η 3η της κατάταξης και ο Κυπελλούχος-αν αυτός όμως είναι ανάμεσα στους τρεις πρώτους του Πρωταθλήματος, στην δεύτερη τη τάξη ευρωπαϊκή διοργάνωση, βγαίνει ο φιναλίστ του Κυπέλλου.

Οι αλλαγές στους κανονισμούς

Σημαντικές αλλαγές στους κανονισμούς θα υπάρξουν φέτος στους αγώνες του Πρωταθλήματος:

1-Αλλάζει η διάρκεια του αγώνα, αφού πλέον θα παίζονται 4 περίοδοι των 8 λεπτών και όχι των 9.

2-Η επίθεση της κάθε ομάδας θα ολοκληρώνεται στα 30 και όχι στα 35 δευτερόλεπτα.

3-Η διάρκεια που μία ομάδα θα παίζει με παίκτη παραπάνω, όταν αποβληθεί προσωρινά ένας αντίπαλος, θα είναι 15 δευτερόλεπτα και όχι 20.

4-Το διάλειμμα ανάμεσα στην 3η και στην 4η περίοδο, θα είναι 5 λεπτά και όχι 2.

5-Το πέναλτι θα εκτελείται από τα 5 μέτρα και όχι από τα 4

6-Οι παίκτες έχουν το δικαίωμα να σουτάρουν μετά από φάουλ, έξω από τα 5 μέτρα και όχι από τα 7

7-Κόρνερ θα δίνεται μόνο αν υπάρχει επαφή του τερματοφύλακα με την μπάλα κι όχι αν αυτή ακουμπήσει σε οποιονδήποτε αμυντικό

8-Αν κάποιος παίκτης αποβληθεί "με αντικατάσταση" τότε η ομάδα του θα αγωνίζεται για 6 λεπτά με παίκτη λιγότερο, πριν μπει η αλλαγή.

9-Αν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα δοθεί πέναλτι υπέρ της μίας ομάδας, ο προπονητής της έχει το δικαίωμα να ζητήσει η μπάλα να παιχτεί σε οργανωμένη επίθεση 30 δευτερολέπτων και να μην εκτελεστεί η "εσχάτη των ποινών".